Echipa Romaniei victorioasa la ECSC2019!

Echipa României a câștigat Campionatul European de Securitate Cibernetică – European Cyber Security Challenge (ECSC 2019), desfășurat la București în perioada 9-11 octombrie 2019!

Din echipa României câștigătoare a ECSC 2019 au făcut parte și doi studenți ai FMI: Robert-Florian Dobre (anul II Informatică) și Dragoș Albăstroiu (anul II CTI), iar căpitanul echipei de anul acesta a fost Robert Vulpe (absolvent Informatică FMI 2017).

În pregătirea echipei României, un rol important l-a avut și compania certSIGN, cu care colaborăm prin stagiile de practică oferite studenților de la masterul de SLA. In anul universitar 2018-2019 profesorii masterului au organizat lecții de pregătire pentru ECSC2019, participarea la aceste lectii fiind oferită ca opțiune de practică pentru studenții SLA.

Felicitări concurenților!